Wspólnie szukamy sposobu na zdrowe, aktywne i twórcze życie poza siecią komputerową.
PODSUMOWANIE PROJEKTU
„Wspólnie szukamy sposobu na zdrowe, aktywne i twórcze życie poza siecią komputerową”
Program zajęć fitness:
- wzbogacanie wiedzy o ćwiczeniach
- rozwijanie wszechstronnej sprawności
- wzmacnianie mięśni słabych
- rozciąganie mięśni mocnych
-rozwijanie umiejętności poprzez naukę techniki poszczególnych ćwiczeń
- rozwijanie wiedzy o treningu fitness
- budowanie motywacji do ćwiczeń
- wprowadzanie atrakcyjnych metod i form w nauczaniu ruchu
2) W systematycznych cotygodniowych zajęciach prowadzonych przez instruktora fitness brało udział 42 dzieci z klas IV – VI co stanowi ok. 60 % wszystkich dzieci uczęszczających do tych klas. Jednak z pracowni fitness podczas codziennych zajęć korzysta cała społeczność naszej szkoły, jak również nauczyciele i pracownicy.
3) W szkole podstawowej mamy obowiązek dostarczać dziecku wiele różnorodnych bodźców dbając o wszechstronność jego rozwoju. Jest to uwarunkowane względami zdrowotnymi i rozwojowymi. 0bok pracy z uczniem zdolnym duży nacisk kładziemy na kształtowanie u uczniów mniej sprawnych fizycznie zamiłowania do sportu i ćwiczeń ruchowych. Od czasu posiadania, dzięki działaniom projektowym, dobrze wyposażonej pracowni fitness i możliwości organizowania systematycznych zajęć dzieci chętniej biorą udział we wszystkich formach aktywności sportowej. Wiedzą więcej i przez to rozumieją jaką wartość stanowi systematyczna aktywność ruchowa. Czują mocniej , że są podmiotem naszych działań. To ważny element rozbudzania zamiłowania do sportu i aktywności ruchowej, która wydaje się być niezbędna w warunkach funkcjonowania współczesnego świata. W szkole tworzymy tradycję sportową , a co za tym idzie tworzymy również wzorce do naśladowania, które będą przekazywane z jednego pokolenia uczniów drugiemu pokoleniu. I dzięki działaniom projektowym efekt, który osiągnęliśmy będzie wzmacniany w kolejnych okresach. Sam nauczyciel musi stanowić wzorzec sportowy do naśladowania, dlatego tak ważne jest jego zaangażowanie. Nie tylko musi sam pokazywać ćwiczenia i techniki sportowe, ale również powinien aktywnie uprawiać sport co stanowi najlepszy przykład dla wychowanków. I właśnie w naszej szkole nie tylko instruktor fitness, ale także inni nauczyciele stanowią przykład ćwicząc systematycznie. W szkole wzmocnił się „duch sportu” i zamiłowanie do jego uprawiania. Udało się tego dokonać poprzez dobrą organizację wszystkich działań , dobrze dobranych metod i form pracy. W ciągu trwania przedsięwzięcia Instruktor fitness dbał o ciągłe samokształcenie i wzbogacanie swojej wiedzy.
3. Jednym z końcowych rezultatów projektu były publikacje: „Propozycje wspierania i rozwijania osobowości dziecka – efekty słowacko – polskiej współpracy trans granicznej”, „Inspiracje zdrowego stylu życia na Słowacji i w Polsce” oraz broszura „Przedstawię Ci miejsce gdzie żyję”. Wyjątkową wartością był już sam okres tworzenia publikacji. Działo się to podczas warsztatów pedagogów polskich i słowackich, wielu godzin pracy nauczycieli oraz wspólnej pracy nauczycieli z dziećmi przy tworzeniu materiałów do broszury opisującej region Orawy i Żywiecczyzny.