Sieć współpracy szkół "Aktywna tablica"

Żywiecka międzyszkolna sieć współpracy nauczycieli informatyki- A

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 uczestniczy w programie rządowym "Aktywna Tablica". W ramach działań podjętych w tym programie wyposażyliśmy dwie sale w nowoczesne tablice multimedialne i wprowadzamy na prowadzonych lekcjach działania oparte na technologii informacyjno-komunikacyjnej.

Innym z podjętych działań jest zawarcie porozumienia z innymi szkołami i utworzenie międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu.

Miło mi poinformować, iż w ramach rządowego projektu "Aktywna Tablica" do współpracy międzyszkolnej przystąpiły szkoły:

• Szkoła Podstawowa nr 9 w Żywcu - pani mgr Bożena Zoń
  • Szkoła Podstawowa nr 3 w Żywcu - pani mgr Agnieszka Szczotka
  • Zespół Szkolno-przedszkolny nr 2 w Żywcu - pani mgr Anna Póda-Pindel

Tablica interaktywna  pozwala nauczycielom prowadzić innowacyjne lekcje z wykorzystaniem najbardziej naturalnych dla uczniów programów interaktywnych, gier i materiałów multimedialnych. Dzięki tablicy interaktywnej nauczyciel będzie prowadził dynamiczną lekcję gdzie oprócz zapisania przez niego niezbędnych informacji w szybki sposób włączy odpowiedni do tematu lekcji film czy pokaże zdjęcia. Zaraz potem wybierze ćwiczenia interaktywne utrwalające materiał lub sprawdzające na ile materiał został przyswojony. Cały scenariusz lekcji nauczyciel przygotuje wcześniej co pozwoli zaoszczędzić mu dużo czasu na lekcji.  Dzięki tak poprowadzonej lekcji uczniowie nie będą znudzeni, a wykorzystanie programów , gier edukacyjnych i ćwiczeń interaktywnych sprawi, że uczniowie będą bardziej angażować się w lekcję. Dzięki temu zajęcia będą się odbywały w środowisku „naturalnym” dzisiejszych uczniów czyli komputerowym. Nauczyciel będzie przygotowywał własne materiały korzystając z dołączonego do tablicy oprogramowania jak również będzie korzystał z bezpłatnych programów i materiałów dostępnych w Internecie.

Dodatkowym aspektem będzie też rozwój Nauczycieli, którzy zmienią sposób prowadzenia lekcji i będą mogli przygotować i w dowolnym momencie edytować lekcje wykorzystując Nowoczesne Technologie.

Planowane sposoby wykorzystania tablicy w punktach:

1. Pisanie i rysowanie na tablicy (nauczyciel i uczniowie)
  2. Wyświetlanie filmów, zdjęć, obrazów graficznych, które mogą stanowić tło do notatek i rysunków np. uzupełniających wyświetlane obrazy.
  3. Korzystanie z zasobów Internetu w czasie rzeczywistym (w tym z plansz, słowników czy encyklopedii, itp.)
  4. Przygotowanie gotowego scenariusza lekcji z teorią, ćwiczeniami praktycznym i multimedialnymi materiałami uzupełniającymi temat. Wpłynie to pozytywnie na dynamikę lekcji i lepsze wykorzystanie czasu.
  5. Wykorzystywanie na lekcji ćwiczeń interaktywnych* przygotowanych samodzielnie przez nauczyciela lub wykorzystanie już istniejących dobranych odpowiednio do poziomu uczniów w klasie. Wpłynie to na dobór ćwiczeń do potrzeb poszczególnych uczniów i pozwoli na zaangażowanie uczniów zdolnych jak i tych z trudnościami w nauce.

26.09.2018 rok

1. Innowatorskim sposobem wykorzystania aktywnej tablicy np. na zajęciach korekcyjno - kompensacyjnych jest program multimedialny do utrwalania języka angielskiego. https://pl.duolingo.com/  Gorąco polecam.

31.10.2018 rok

2. Ciekawe zastosowanie aktywnej tablicy do rozpoczęcia lekcji z każdego przedmiotu - tworzenie mapy myśli, gdzie uczniowie indywidualnie zapisują swoje pomysły w aplikacji wbudowanej np. AktivInspire.

29.11.2018 rok

3. Pomysłowym zastosowaniem aktywnej tablicy w klasach 1-3 w treściach matematycznych i informatycznych jest strona internetowa https://www.matzoo.pl/do wykorzystania zarówno na tablicy jaki i do indywidualnego korzystania przez uczniów. do kodowania zakładka łamigłówki-wstep do programowania.

19.12.2018 rok

4. Interesujący wstep do programowania z wykorzystaniem aktywnej tablicy, można rozpoczać internetowym programem https://code.org/  , do wspólnego kodowania lub na komputerach, każdy uczeń dla siebie.

30.01.2019 rok

5. Dla odważnych nauczycieli w klasach starszych i młodszych proponuję aplikację na tablety i telefony komórkowe https://kahoot.it/, świetna zabawa, innowacyjne wykorzystanie do utrwalenia wiadomosci na sprawdzian, wystarczy mieć konto na gmail-u. Polecam.

27.02.2019 rok

6. Nowoczesne tworzenie prezentacji multimedialnych w programie https://animoto.com/, do wykorzystania na każdym przedmiocie, np. do opracowania projektu z angielskiego przez uczniów, do projektu z lektury, to zależy tylko od ucznia, jego mozliwości i was kochani nauczyciele. Wystarczy mieć konto lub pocztę na gmail-u.Polecam.

27.03.2019 rok

7. Nieoceniona skarbnica darmowych narzędzi służących do tworzenia dokumentów, prezentacji, arkuszy kalkulacyjnych, rysunków. Darmowe i nieograniczone miejsce na dysku, możliwośc tworzenia arkuszy ankiet i sprawdzianów. Platforma Google daje nieograniczone działania technologii i technik informatycznych. Polecam.