Kilka słów o oddziałach integracyjnych

Nasza szkoła prowadzi oddziały integracyjne, do których uczęszczają  wspólnie dzieci zdrowe i dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnością.

Liczba uczniów w oddziale integracyjnym liczy od 15 – 20, w tym 3 – 5 uczniów niepełnosprawnych. Nabór do klas integracyjnych opiera się na pełnej dobrowolności i akceptacji idei integracji przez rodziców dzieci zdrowych i niepełnosprawnych.
 W oddziałach integracyjnych zatrudniony jest nauczyciel wspomagający o kwalifikacjach odpowiadających potrzebom uczniów niepełnosprawnych. Programy nauczania dla tych uczniów są odpowiednio modyfikowane w zależności od ich możliwości, a także od dynamiki rozwoju dziecka i jego postępów w nauce. Zawierają elementy programu szkoły specjalnej i szkoły życia, w razie potrzeby realizowane  są etapami. W kształceniu zwraca się szczególną uwagę  na przygotowanie tych uczniów do powodzenia w życiu codziennym.

Integracja niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Uczymy się pomagać innym, budujemy wzajemne zaufanie, a także  razem idziemy w trudnych dla nas chwilach. Każdy uczeń wie, że może liczyć zawsze na pomoc ze strony nauczyciela. Wspólnie spędzamy czas, uczymy się, bawimy, pomagamy sobie wzajemnie.