|
CZĘŚĆ V
CZĘŚĆ IV
Informacje dla uczniów i rodziców
Organizacja zajęć w szkole: Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych
1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (m.in. stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa).
3. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
a/ 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
b/ dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
c/ dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
d/ opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
4. Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
5. W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
6. Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z płynem do dezynfekcji.
7. Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
8. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
9. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
10. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
11. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
INNOWACJA Z MATEMATYKI
PEDAGOGIZACJA RODZICÓW podczas nauki zdalnej
Jak zorganizować dzieciom miejsce do nauki w domu, jak motywować
i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą?
Jeżeli dziecko ma uczyć się w domu, ważne jest zadbanie o odpowiednie warunki, czas i miejsce do nauki. Należy postarać się, żeby dziecko odrabiało lekcje we własnym pokoju albo w takim pomieszczeniu, gdzie może być samo, żeby miało spokój i mogło się skupić. Miejsce pracy dziecka ma duże znaczenie, gdyż jest istotnym warunkiem efektywnej nauki. Warto zadbać o wygodną pozycję przy biurku, systematyczne wietrzenie pokoju oraz ograniczyć dostęp do takich „rozpraszaczy”, jak telewizor czy telefon. Jeżeli nauka odbywa się z wykorzystaniem komputera, powinniśmy zadbać o to, żeby dziecko mogło z niego skorzystać (ustalić czas dla każdego dziecka).
Zasady bezpiecznej pracy przy komputerze. Bezpieczeństwo i higiena pracy przy komputerze, ekranie telefonu itp. pozwala zniwelować skutki wpatrywania się
w monitor przez kilka godzin, co może bardzo obciążać wzrok. W przypadku siedzącej pracy przed komputerem ważny jest odpowiedni dobór mebli. Kluczowe jest, aby krzesło miało regulowaną wysokość, fotel biurowy powinien mieć także regulowane odchylenie oparcia. Odległość twarzy od monitora powinna wynosić około 40-70 cm. Jeśli trudno jest się oderwać od komputera można pobrać darmową aplikacje dostępną w sieci np. Anti-EyeStatin lub EyeCareReminder, które pomagają zaplanować czas spędzony przed monitorem, przypomną o przerwie i zaproponują ćwiczenie oczu.
Podstawowe zasady użytkowania komputera, telefonu, tabletu, itp.
Należy:
ZASADY UŁATWIAJĄCE NAUKĘ
Zaplanujmy z dzieckiem, o której porze będzie zaczynać naukę – dokładnie wyznaczmy czas, kiedy się uczy, a kiedy odpoczywa, kiedy wykonuje poszczególne zajęcia.
Zadbajmy o systematyczną pracę dziecka. Najlepiej, aby wykonywało zadania w tym samym dniu, co w planie lekcji.
Ustalmy z dzieckiem określony porządek nauki poszczególnych przedmiotów, najlepiej wg planu lekcji danego dnia. Nie powinny zbyt długo koncentrować się na jednym temacie, czy przedmiocie. Urozmaicanie nauki pomoże uniknąć zniecierpliwienia i znudzenia.
Zadbajmy o higienę pracy dziecka, robienie przerw pomiędzy poszczególnymi zajęciami w ciągu dnia.
Po 30 minutach nauki wskazana jest 5-10 minutowa przerwa, po 2 godzinach nauki – 15-20 minutowa, a po 3 godzinach konieczny jest już 60 minutowy wypoczynek.
Motywujmy dziecko do samodzielnej pracy, nie wyręczajmy go, nie podajmy gotowych rozwiązań. W razie potrzeby naprowadzajmy, udzielajmy wskazówek i zachęcajmy do kontaktu z nauczycielem.
Chwalmy dziecko za konkretne osiągnięcia czy zachowanie. Doceniajmy wysiłek wkładany w proces uczenia się. Zadbajmy o aktywność fizyczną dziecka, wyjście na świeże powietrze np. na swoje podwórko.
Zadbajmy o zagospodarowanie czasu poza nauką. Ważne jest też to, jak spędzamy czas i co robimy z dziećmi. Warto znaleźć czas na rozmowę, zagranie w ulubioną grę planszową, czy wspólne prace np. upieczenie ciasta. Przymusowy pobyt dziecka w domu nie może kojarzyć się tylko z nauką.
W czasie, kiedy dzieci nie mogą wyjść z domu, żeby spotkać się z kolegami, dobrą motywacją do sprawnego poradzenia sobie z zaplanowaną na dany dzień nauką, jest perspektywa „spotkania” się z rówieśnikami po zakończeniu nauki na mediach społecznościowych, pogrania online w grę komputerową. Trzeba pamiętać, że kontakty z rówieśnikami są ważną potrzebą rozwojową dzieci.
Rodzice powinni także dawać dzieciom do zrozumienia, że nauka jest ważna, interesować się tym, co robią. Jeżeli mamy taką możliwość można wspólnie z dzieckiem obejrzeć zaproponowany przez nauczyciela film, wybrać się na wirtualną wycieczkę np. do muzeum powstania warszawskiego, gdy z historii jest omawiany dany temat, obejrzeć film czy zrobić zaproponowany przez nauczyciela eksperyment z chemii lub fizyki. Ważne, żeby pobudzać w dzieciach ciekawość poznawczą
i pokazywać, że to, co robią jest ważne dla rodzica. W dobie zasobów Internetu
i dostępu do ciekawych propozycji, możemy sprawić, że nauka w domu nie będzie tylko przykrym obowiązkiem.
Nauka w domu daje też możliwości inne niż szkoła, np. czytania tematu czy książki
w ulubionej pozycji i miejscu, np. na kanapie. Warto dzieciom na to pozwolić, aby nie musiały siedzieć tylko przy biurku. Dzieci, podobnie jak dorośli, lubią być ekspertami w tym, co robią, zabawa w szkołę i uczenie młodszego rodzeństwa może być dobrym sposobem na naukę i przy okazji dobrą zabawą (szczególnie w przypadku młodszych dzieci).
https://www.youtube.com/watch?v=C9wTrq5Z2gQ
JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W SIECI
Zrozumienie zagrożeń cyberbezpieczeństwa i stosowanie skutecznych sposobów zabezpieczania się przed tymi zagrożeniami to wiedza niezbędna każdemu użytkownikowi komputera, smartphona czy też usług internetowych.
Do najpopularniejszych zagrożeń w cyberprzestrzeni, z którymi mogą się Państwo spotkać, należą:
Aby nasze dzieci mogły czuć się bezpiecznie, korzystając z sieci i ucząc się w domu, powinniśmy mieć na względzie 10 podstawowych zasad:
Przypomnijmy dziecku o szacunku dla innych internautów i przekonajmy je, że nawet pozornie niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić.
Opracowały
mgr Marta Libionka
mgr Agnieszka Zawiła
SAMORZĄD UCZNIOWSKI OGŁASZA KONKURS KULINARNY
ŚWIĄTĘCZNE POTRAWY
W okresie od 21.12.2020 do 04.01.2021r przygotuj dowolną potrawę świąteczną i wykonaj dwa zdjęcia:
pierwsze: ma ukazywać moment tworzenia przez Ciebie potrawy (w trakcie jej pzrygotowywania)
drugie: powinno ukazywać gotową potrawę (Twoje dzieło)
Zdjęcia wyślij na adres: < sabinakubica90@gmail.com > do dnia 04.01.2021r
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 29.01.2021r
CZEKAJĄ SUPER NAGRODY!
W ramach zajęć wychowania do życia w rodzinie zorganizowano konkurs plastyczny,
pt.: „Najbardziej lubię..”.
Uczniowie wykonali prace plastyczne prezentujące ich zainteresowania.
Komisja oceniła prace i wyłoniła zwycięzców:
1 miejsce- Edward Omasta
2 miejsce- Julia Wojciech
3 miejsce- Dominika Ciućka oraz Ewa Kubica
Wyróżnienie: Michał Matusiak, Maksymilian Kandzia.
Nagrody oraz dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu zostaną rozdane, gdy wrócimy do nauki stacjonarnej.
INNOWACJE Z MATEMATYKI
WITAJCIE DRODZY UCZNIOWIE
W ramach innowacji z matematyki w grudniu planowany był escape room. Ze względu na naukę zdalną proponuję Wam przejście przez kalendarz adwentowy. Zrób dobry uczynek i pomóż Elfowi wywiązać się z zadania.
Chętni uczniowie proszeni są o gromadzenie odpowiedzi każdego dnia i wykonanie świątecznej prezentacji z odpowiedziami np. w programie Power Point. Po przejściu całego kalendarza należy wysłać pracę na adres mailowy: iziatomaszek@gmail.com
Spośród wszystkich osób biorących udział w pomocy Elfowi zostaną wyłonieni zwycięzcy, którzy otrzymają nagrody niespodzianki i nagrody w postaci oceny z aktywności. Przewidziane są nagrody dla każdego uczestnika, który wytrwa do końca kalendarza.
W razie pytań proszę pisać na adres: iziatomaszek@gmail.com
Poniżej zamieszczam link do kalendarza adwentowego.
Powodzenia!
Na tej stronie będą pojawiały się zadania od Pani Joanny Fidelus
dla zainteresowanych na kółko języka niemieckiego
CZĘŚĆ V
CZĘŚĆ IV
CZĘŚĆ III
CZĘŚĆ II
Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego dzień 02.11.2020 jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno- wychowawczych.
Bardzo proszę, aby uczniowie założyli adresy mailowe na gmail i do końca tygodnia przesłali je do swoich wychowawców.
Ułatwi to kontakt przez Meeta i pocztą elektromiczną.
Informacje dla uczniów
1. Zajęcia z chemii i matematyki prowadzone przez Panią Izę Kalickę Tomaszek będą prowadzine na Google Meet, a informacje o ich prowadzeniu będą każdorazowo wysyłane jako zaproszenia na maile uczniów i prowadzone w czasie rzeczywistych zajęć.
2. Tematyka zajęć z wdż będzie każdorazowo wysyłana do uczniów przez Panią Sabinę Kubicę,ale tylko tych którzy wyrazili zgodę na te zajęcia.
Ta strona może zawierać podstawowe informacje na temat twojej szkoły. Można je zmienić w każdej chwili. Opis sposobu dokonywania zmian znajduje się tutaj: http://help.edupage.org/