NAUKA ZDALNA 2020_2021

LOGOPEDA RADZI

Ta strona może zawierać podstawowe informacje na temat twojej szkoły. Można je zmienić w każdej chwili. Opis sposobu dokonywania zmian znajduje się tutaj: http://help.edupage.org/

LOGOPEDA RADZI

W związku z obecną sytuacją w naszym kraju i zarządzeniu dotyczącemu zdalnego nauczania dzieci, przesyłamy Państwu kilka ćwiczeń logopedycznych, które możecie Państwo wykonywać z dzieckiem w domu. Najlepiej wybrać stałą porę, żeby ćwiczenia były codziennym rytuałem. Bardzo prosimy o poświęcenie każdego dnia 10-15 minut na ćwiczenia, które zapewne będą dla dziecka nie tylko nauką, ale przede wszystkim miłą zabawą. Proszę, bądźcie Państwo cierpliwi, gdy coś nie wychodzi, nie zniechęcajcie się,         a razem będziemy cieszyć się z sukcesu Państwa dziecka.

Ćwiczenia usprawniania pionizacji języka:

- Obliż dokładnie czubkiem języka górną wargę.
- Policz po kolei wszystkie ząbki u góry.                                                                                   - - Obliż czubkiem języka górne ząbki w środku buzi.
- Pokaż jak ssiesz pysznego cukierka [u góry].
- Kląskanie językiem jak jadący konik.

- Pomaluj jak malarz czubkiem języka całe podniebienie: od ząbków do gardła.

- Narysuj na podniebieniu czubkiem języka tyle kropek, ile biedronka ma na swoich skrzydełkach.

Ćwiczenia przygotowujące do poprawnej wymowy głosek [s, z, c, dz]:

- Pij przez słomkę.
- Dmuchaj [wiatrak, papierek, płomień świecy, bańki mydlane, piórko, itp…] na przemian: delikatnie i mocno, długo i krótko.                                                                                               - Obliż dolną wargę.                                                                                                                      - Naprzemiennie: szeroki uśmiech jak u żabki – potem usta wysunięte najdalej jak trąba słonia.

Ćwiczenia przygotowujące do poprawnej wymowy głosek [sz, ż, cz, dż]:

- Język-siłacz: z całej siły przyciśnij czubek języka do wałka dziąsłowego, policz do 5, język swobodnie na dół buzi i odpoczynek.                                                                                           - Prześlij całuski całej swojej rodzinie.
 - Jedzie konik – kląskanie językiem.                                                                                                                                          - Powtórz starannie sylaby przy szeroko otwartej buzi: la lo le lu li ly.
 - Pokaż jak szumią drzewa [głośno szszsz] i małe krzaczki [cichutko i długo szszsz].

Ćwiczenia przygotowujące do poprawnej wymowy głosek [ś, ź, ć, dź]:

- Oprzyj język o dolne ząbki i wygnij w „koci grzbiet” – unoszenie tyłu języka do podniebienia.                                                                                                                               - - Obliż zęby od środka buzi.
- Policz czubkiem języka po kolei zęby na dole.
- Przyssij cały język do podniebienia i spróbuj pocmokać jakbyś jadł coś pysznego.
-  Pokaż jak rży konik: ihi hi, ihi hi, ihi hi.
- Uśmiechnij się szeroko i powiedz szeptem: iii, jjj, hihihi a następnie powtórz to głośno.

Ćwiczenia przygotowujące do poprawnej wymowy głosek [k, g, ch]

- Picie gęstych napojów przez długą i cienką słomkę [np. przecierowy sok, kefir, jogurt].                                       - Przysysanie drobnych papierków przez rurkę i przenoszenie ich.
- Otwórz szeroko usta, nabierz powietrze nosem i delikatnie wypuść buzią.
- Pokaż jak ssiesz pysznego cukierka [u góry].
- Ziewaj jak zaspany suseł.
- Pokaż jak kaszle chory miś.                                                                                                                                                     - Pochuchaj na swoje dłonie jakbyś chciał je rozgrzać.
- Pokaż jak śmieje się dziecko: hi, hi; pani: ha, ha; pan: he, he; staruszek: ho, ho.

Dodatkowo polecamy:

-gry logopedyczne ze strony domologo.pl

chińczyk logopedyczny:

gra planszowa: