Projekt Grantowy „ASYSTENT UCZNIA O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH ASPE”

Galeria zdjęć

Brak galerii w albumie
INFORMACJE PRZYDATNE LINKI GRUPA 3- 4 LATKI GRUPA 5 LATKI KLASA 0 KLASA I KLASA II A KLASA II B KLASA III KLASA IV KLASA V KLASA VI A KLASA VI B KLASA VII A KLASA VII B KLASA VIII A KLASA VIII B NAUCZYCIELE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO RADZĄ NAUCZYCIEL WSPOMAGAJĄCY PEDAGOG SZKOLNY POLECA LOGOPEDA RADZI BIBLIOTEKA POLECA ŚWIETLICA POLECA KOŁO TEATRALNE KLUB FILMOWY

NAUKA ZDALNA 2020_2021

BIBLIOTEKA POLECA

Ta strona może zawierać podstawowe informacje na temat twojej szkoły. Można je zmienić w każdej chwili. Opis sposobu dokonywania zmian znajduje się tutaj: http://help.edupage.org/

 

 

 

 

 

Książki do  słuchania

 

1. http://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/ - posłuchasz tutaj wszystkiego. Zarówno lektur, jak i książek dla dzieci, czy innych dzieł naszej, rodzimej literatury i zagranicznych pisarzy. W zbiorach portalu znajdują się utwory  min. Ignacego Krasickiego, Bolesława Leśmiana, Adama Mickiewicza, Jana Kochanowskiego itd. Po co czytać lektury, skoro możesz ich słuchać, robiąc rzeczy, które lubisz?


3. 
http://www.arystoteles.pl/audiobooki-za-darmo.php# - kolejna porcja książek audio.

6. 
http://darmoweaudiobooki.pl/ -  portal z nagraniami. Znajdziesz tu zarówno kryminały, jak i poradniki, a także takie bestsellery. Znajdzie się też coś dla dzieci i dla osób, które szukają książek dla dorosłych.

7. 
http://audiobooki.com/darmowe,4,1 - strona podobna do WolneLektury.pl. Dobre, pełne wersje audiobooków, które umilą  czas wolny i pozwolą na zetknięcie się z ponadczasowymi dziełami.

8.  I jeszcze kilka propozycji stron z darmowymi ebookami:

www.lektury.gov.pl

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc - e-book o koronawirusie

Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego e-booka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu?

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

__________________________________________________________

BAJKI DLA DZIECI:

 

Miasto Dzieci – http://miasto dzieci.pl – znajduje się tam wybór bajek dla dzieci, podzielonych tematycznie, bajki na dobranoc, dla dziewczynek bądź chłopców, ale nie tylko …Na stronie jest dużo ciekawych pomysłów na zagospodarowanie czasu wolnego tj. kolorowanki, zabawy, piosenki, wiersze, i gry.

 

Yummy.pl – http://www.yummy.pl/liblrary/pl/main/pl/bajki - bardo duży wybór bajek dla dzieci i dodatkowo też lektur szkolnych . Książki  można czytać online, ale także słuchać wersji audio.

 

Basn.pl – http://basn.pl/wierszyki/ -to strona, na której można znaleźć zabawne i pouczające wierszyki dla dzieci.

 

http://ebooki-darmowe.cba.pl/index.php/tag/dla-dzieci/ - nie ma tutaj na razie dużego wyboru, ale są ciekawe propozycje.

 

Światksiazki.pl – http://www.swiatksiazki.pl/e-book-za-0zl/ - tutaj znajdziesz darmowe e-booki, w tym dużo  lektur i książek w różnym przedziale wiekowym. W Świecie Książki można pobrać e-booka w formatch – EPUB i MOBI.

Bajkowisko  - http://www.youtube.com/channel/UCfNFD9kA84WtfckM0O7ftUg - to z kolei kanał na youtube, który proponuje i zachęca do rodzinnego słuchania bajek i najpiękniejszych baśni.

______________________________________________________________

Kolejna propozycja od Teatru Współczesnego w Warszawie.  „Szelmostwa Lisa Witalisa” Jana Brzechwy czytane i interpretowane przez znanych polskich aktorów.

https://youtu.be/gXk4ZBRt79U
________________________________________________________

Dla tych co lubią puzzle:
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=1389332614b5&fbclid=IwAR1W6Q3mzMvRrznjocPq-v2c2VR1uNvAbuS9bb-bZCvKtTC755G6UUipsas

Zabawa zarówno dla młodszych jak i dla starszych. Można wybrać obrazek do układania, liczbę elementów oraz stworzyć swoje własne puzzle z dowolnej grafiki czy zdjęcia.
____________________________________________________________

Zapraszamy wszystkich do interaktywnej zabawy :)

https://view.genial.ly/5ecacd7d5cf4ce0d97dab1c5/game-breakout-spotkanie-z-ksiazka

 

Zabawa dla młodszych uczniów.

Kim jest ta postać?


https://wordwall.net/pl/resource/1321371/kim-jest-ta-posta%c4%87-

 

Zachęcamy starsze klasy do chwili relaksu i nauki przez zabawę.

Rozpoznaj pisarza!  Zadanie interaktywne.

 

https://wordwall.net/pl/resource/1307819/polski/pisarze-w-obrazkach

 

Utrwalamy treść lektur

https://czasdzieci.pl/szukaj?q=tajemniczy+ogr%C3%B3d&cx=008666349682107545090%3Ao2i4jrddw6e&cof=FORID%3A11

Drodzy uczniowie !

Jeśli potrzebujecie wypożyczyć książki lub lektury to zapraszam Was wraz z opiekunem lub Waszych rodziców do odwiedzania biblioteki szkolnej codziennie od 8.00 do 13.00.

Pozdrawiam

07.12.2020-11.12.2020

Drodzy uczniowie!

Jeśli potrzebujecie wypożyczyć książki lub lektury to zapraszam Was wraz z opiekunem lub Waszych rodziców do odwiedzania biblioteki szkolnej codziennie od 8.00 do 13.00.

Pozdrawiam

 

Uczeń sam w domu - cz.7

Nauka języków obcych

  • Arlena Witt. Po cudzemu – nauka języka angielskiego na przykładach z popkultury (muzyka, seriale, filmy) w bardzo profesjonalnym wykonaniu. Kanał, na którym można podszkolić swoją wymowę angielskich słówek albo poznać nowe;
  • Rock Your English – kanał o gramatyce języka angielskiego przedstawionej w bardzo nietypowy sposób;
  • Mówiąc inaczej – Paulina Mikuła ma szczytny cel – uczyć nas poprawnej polszczyzny. Warto posłuchać kogoś, kto nie tylko wie, jak ładnie mówić po polsku, ale także wie jak mówić na temat. Garść porad językowych prosto od absolwentki filologii polskiej.
  • LangFocus – ciekawostki językowe.
  • BBC Learning English – jak sama nazwa wskazuje, nauka języka angielskiego razem z brytyjską telewizją publiczną! Materiały BBC to najwyższa półka w temacie nauki języków. Nowe treści na kanale pojawiają się kilka razy w tygodniu. Są one z reguły krótkie i konkretne, dotyczą zagadnień gramatycznych oraz prawidłowej wymowy i zawierają ciekawostki oraz porady dla osób uczących się angielskiego. Jeśli wolisz uczyć się tylko słuchając, BBC posiada też ogromną kolekcję podcastów, które pomogą w nauce i dostarczą ciekawej wiedzy przy okazji.
  • English with Lucy - Lucy Bella Earl jest Brytyjką i uczy pięknej brytyjskiej angielszczyzny. Na jej kanale znajdziemy przede wszystkim zagadnienia gramatyczne, porady językowe oraz lekcje prawidłowej wymowy brytyjskiej. Kanał jest aktualizowany z dużą regularnością od ponad trzech lat i obecnie śledzi go ponad 1, 7 mln osób.
  • Pola Accent Maker - Pola jest trenerem poprawnej wymowy i artykulacji, accent & dialect coachem i logopedą. Jest także Polką. Na YouTubie uczy pięknej, prawidłowej wymowy i zwraca uwagę na akcent. Dzięki niej możemy poprawić swoje umiejętności komunikacyjne i nauczyć się płynnej i starannej wymowy. Jeżeli marzymy o pozbyciu się rodzimego akcentu, dzięki Poli możemy się tego nauczyć.
  • English Like A Native - Kolejny brytyjski kanał na liście – tym razem prowadzony przez pochodzącą z Manchesteru Annę. Choć Anna potrafi posługiwać się charakterystycznym dla północy akcentem, na kanale używa pięknej odmiany standardowej, co nie przeszkadza jej w przygotowywaniu wielu materiałów poświęconych różnicom między poszczególnymi akcentami i porad na temat ćwiczenia akcentów. Oprócz tego na kanale znajdziemy zagadnienia gramatyczne, naukę prawidłowej wymowy, lekcje angielskiego biznesowego, porady dla uczących się, ciekawostki na temat kultury brytyjskiej i wiele innych.
  • Learn English With TV Series - Jeżeli chcecie poprawić rozumienie ze słuchu, a przy okazji dobrze się bawić, to z pewnością dobrze odnajdziecie się na kanale, na którym angielskich słów i zwrotów uczymy się za pośrednictwem popularnych filmów, seriali i piosenek. Nowe lekcje pojawiają się na kanale w każdy piątek.
  • Deutsch lernen mit der DW - Zdaje się, jednym z najbardziej popularnych niemieckich kanałów informacyjno-rozrywkowych jest właśnie Deutsche Welle. Jest on stosowany zarówno do nauki niemieckiego, jak i do poszerzenia wiedzy na temat różnych dziedzin życia krajów niemieckojęzycznych i nie tylko. Szczególnie popularną gałęzią rozwoju Deutsche Welle wśród studentów języka niemieckiego na YouTube jest Deutsche Welle - lernen Deutsch. Jest to osobny kanał, który jest skupiony na pogłębianiu znajomości języka niemieckiego, społeczeństwa, kultury, komunikowania. Wchodząc do playlisty kanału, można znaleźć przydatne informacje prezentowane w formacie video i obejmujące tematy leksykalne, elementy codziennej komunikacji, seriale pouczające. Zapoznawanie się z danym kanałem jest zalecane osobom, którzy już mają poziom A2 w niemieckim.
  • Learn German - Bardzo praktyczny kanał (jak na Niemców przystało). Można tam słuchać całych dialogów, rozwiązywać zadania, uczyć się słówek i niemieckich zwrotów.
  • Polish Polyglot - Kanał Sandry znam najdłużej, z tych tutaj wymienionych. Sandra była dla mnie motywacją, gdy zaczynałam uczyć się niemieckiego. Zna dobrze 5 języków: polski, angielski, niemiecki, włoski, hiszpański. Uczyła się też wielu innych, ale fajne jest to, że potrafi przyznać się, że nie dała rady i porzuciła je lub że planuje ich reaktywacje.
  • Learn English with Papa Teach Me - Regularnie aktualizowany kanał z różnorodnymi treściami dla początkujących i bardziej zaawansowanych. Nauka prawidłowej wymowy, akcentów i gramatyki, ciekawostki kulturalne, słownictwo itd. – często z humorem i bardzo na luzie, ale też profesjonalnie i rzetelnie.

***

Uczeń sam w domu - cz.8

Nie tylko galerie i muzea

W jednej z pierwszych odsłon cyklu "Uczeń sam w domu" prezentowaliśmy muzea i galerie, które otworzyły swe internetowe podwoje dla zwiedzających.Jednak w błędzie jest ten, kto sądzi, że interaktywna turystyka to tylko galerie i muzea. Taką samą formę może dziś przybrać poznawanie najpopularniejszych na świecie celów podróży czy obiektów-symboli. W ten oto sposób można udać się na spacer wokół piramid w Gizie, odwiedzić świątynię Angkor Wat w Kambodży czy okolice odwiedzanego każdego roku przez miliony turystów mauzoleum Tadź Mahal. Na chętnych do zapoznania się z dziedzictwem ludu Nabatejczyków czeka Petra. To ruiny antycznego miasta, położone na terenie dzisiejszej Jordanii. Wirtualną wycieczkę można odbyć też po wznoszonym w czasie epoki kamienia i brązuStonehenge czy po rzymskim Koloseum. Co ciekawe, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w ten sposób spojrzeć dziś z góry na panoramę Paryża, bo w ramach wirtualnego touru po świecie, "wejść" można także na wieżę Eiffla. To także wielka szansa dla osób, które ze względu na lęk wysokości, nie miałyby odwagi wjechać na jedną z platform widokowych, zlokalizowanych w 324-metrowym obiekcie. W podobny sposób, z różnych perspektyw, można też spojrzeć na Statuę Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro.

 

***

Uczeń sam w domu - cz.9

Polecane kanały na Youtube

Czym jest YouTube? Serwisem ze śmiesznymi filmikami? W dużej mierze tak, ale z biegiem czasu staje się także coraz lepszym źródłem wiedzy. Pojawia się w nim coraz więcej wartościowych materiałów i twórców, którzy mają coś ciekawego do przekazania. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś nowego albo znaleźć rozrywkę nieco wyższych lotów, koniecznie szukajcie wartościowych kanałów na YouTube! Dzisiaj kolejna część naszego zestawienia najciekawszych polskich kanałów na YouTube, za którymi stoją prawdziwi pasjonaci popularyzujący najróżniejsze zainteresowania. Ich kanały powstają z pasji, chęci zdobywania nowej wiedzy i dzielenia się nią z innymi. Internet to niemal nieskończone źródło różnorakich informacji – od nas zależy, jak będziemy z niego korzystać.

  • Wiedza z wami - Izabela Kasperek to nauczycielka i egzaminatorka w lubelskim liceum. Na swoim kanale publikuje materiały, które pozwalają nauczyć się pisania rozprawki czy oswajają z egzaminem ustnym. Do tego analiza lektur, przedstawienie epok i motywów literackich. W sam raz przed maturą.
  • Ciekawe historie – kanał z krótkimi dokumentami historycznymi;
  • Podcast Historyczny – m. in. o wikingach, bitwie o Atlantyk i masakrze w Monachium;
  • Irytujący historyk – wiele historii, również o starych samochodach, broni etc.;
  • Na Gałęzi – kanał poświęcony filmom;
  • 7 metrów pod ziemią – rozmowy z przedstawicielami różnych zawodów i różnych środowisk;
  • Historie z boiska – piłkarskie opowieści;
  • Nie wiem, ale się dowiem – kanał o tematyce społeczno-historycznej;
  • Przeciętny człowiek – video i podcast z zakresu rozwoju osobistego;
  • Strefa Designu SWPS – kanał popularyzujący naukę o projektowaniu i designie, rozmowy i wskazówki w projektowaniu;
  • Architecture is a good idea! – jak nazwa wskazuje można się co nieco dowiedzieć o architekturze.
  • Krzysztof Gonciarz - polski publicysta, podróżnik, vloger i autor książek
  • Jacek Kłosiński - autor pomaga w kreatywnej pracy
  • Karolina Żebrowska - Autorka bloga Domowa Kostiumologia, fascynatka stylu vintage. Na jej kanale zobaczycie stworzone przez Karolinę stroje z różnych epok, dowiecie się również na przykład tego, czy kostiumy w filmach historycznych są wierne rzeczywistości.
  • olsikowa - kanał o rysowaniu

***

Uczeń sam w domu - cz.10

Audiobooki

Dzięki rozwojowi technologii z tradycyjną książką na rynku czytelniczym coraz bardziej konkurują ebooki i audiobooki. Dlatego w tym artykule przedstawimy zestaw audiobook'owych stron — gdzie wartościowych książek możnaposłuchać za darmo. Liczba zawartych na nich audiobooków nie jest może oszałamiająca, ale ich tytuły i poziom czytających je lektorów jest najwyższej klasy. Trzymając się zasady „liczy się jakość, a nie ilość” zapraszamy do zapoznania z poniższą listą.

Audioteka

„Wylęgarnią” darmowych audiobooków w polskim internecie jest YouTube. Wprawdzie nie ma tam wszystkich książek świata, ale każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Najważniejszym youtubowym kanałem z audiobookami jestAudioteka. Można na niej posłuchać za darmo ponad 400 książek po polsku. Pośród nich można znaleźć m.in. współczesne powieści, ciekawe biografie i klasykę z kraju i ze świata. Poziom tych audiobooków od strony lektorskiej jest naprawdę wysoki, a ich różnorodność gatunkowa czyni ten kanał godnym polecenia dla każdego audiobook-maniaka.

Słuchaj za darmo

Fani słuchania książek nie mogą pominąć na YouTube sygnowanego przez Audiotekę — Słuchaj za darmo. Na kanale można wysłuchać 82 audiobooków w języku ojczystym. Wśród nich jest dużo współczesnych polskich i światowych tytułów. Są one czytane przez znanych lektorów, dzięki czemu słuchanie ich jest największą przyjemnością. W polskim internecie jest to jedna z lepszych ofert z darmowymi audibookami, zwłaszcza dla tych, którzy chcą być na czasie z premierami książkowymi.

Darmowe Audiobooki Lektury

Kolejnym ważnym skupiskiem audiobooków na YouTube jest kanał Darmowe Audiobooki Lektury. Jak sama nazwa wskazuje, można znaleźć na nim audiobook'owe wersje znanych lektur. Jest on więc nie ladą gratką dla uczących się, którzy wolą słuchać książek, zamiast je czytać. Kanał ten posiada klasyki polskiej i światowej literatury, których znajomość potrzebna jest w szkole średniej, dlatego też przyszli maturzyści alternatywnie mogą go subskrybować.

Co poza tym?

Jeżeli chodzi o „poza-youtube'owe” propozycje darmowych audiobooków na pierwszy plan wysuwa się oferta Spotify. W serwisie znajdziemy bezpłatnie kilka tysięcy audiobooków. W ofercie znajdziemy głównie poradniki, ale i fani powieści znajdą coś dla siebie. Są to jednak w 90% pozycje angielskojęzyczne. 

Polskojęzyczni pasjonaci lektur i światowej literatury klasycznej mogą się natomiast zapoznać z ofertą serwisu Wolne Lektury. Audiobooki są opublikowane tam w całości i pogrupowano je według autorów. Niestety za darmo można wysłuchać tylko fragmentów zawartych tam audiobooków. Za to za darmo w całości można posłuchać polskich poradników związanych z rozwojem osobistym na stronie Złote Myśli.

Fani anglojęzycznych audiobooków na OpenCulture znajdą ok. 1000 angielskich książek uszeregowanych alfabetycznie, które bezpłatnie można wysłuchać na iTunes. Książki te są uszeregowane w 90 kategorii i każdy interesujący się literaturą, filozofią, technologią czy ekonomią znajdzie tam coś dla siebie.

 

Źródło: https://www.salon24.pl/u/andrzej-s-tarnowski/953102,gdzie-mozna-znalezc-darmowe-audiobooki-w-internecie-strony-przyzwoite-dobre-i-wysmienite

***

Uczeń sam w domu - cz.11

 

Jak zorganizować sobie czas?

Uczenie się w domu to wyzwanie. Są osoby, które z nadmiarem wolnego czasu nie do końca dobrze sobie radzą. Ten czas trzeba zagospodarować, umieć nim zarządzić, żebyśmy się nie denerwowali i mieli takie poczucie, że ten czas wykorzystujemy. 

Jak zorganizować sobie ten nietypowy czas w domu? Jak poradzić sobie z zadaniami? 

Po prostu te dni organizujmy. Pamiętajmy, że czas musi mieć rytm dobowy. Nie śpijmy w ciągu dnia, choć rozumiem, że te zaległości chcecie nadrobić. W nocy z kolei nie bądźmy aktywni. Nastawmy sobie budzik na konkretną godzinę i starajmy się, aby dzień miał swój rytm.

Dobrze zorganizowany dzień to taki, kiedy regularnie jemy posiłki, a odpoczynek przeplatamy aktywnością fizyczną oraz obowiązkami. Tutaj musimy być kreatywni - proponuje zbudować sobie plan. Tak jak w szkole mamy plany lekcji i notatniki, gdzie rozpisujemy, co i o której godzinie zrobić, teraz zróbmy to samo.

Potraktujcie ten okres, jako dodatkową możliwość do ćwiczenia cierpliwości, optymizmu odpowiedzialności i kreatywności. Dostajecie zadania od nauczycieli, które trzeba wykonać pracując w domu. To nie jest okres ferii ani mini wakacji. Wszyscy - uczniowie, nauczyciele i Wasi rodzice  nadal mamy obowiązki, które będziemy realizować. Zmienia się jedynie sposób, w jaki będziemy to robić.

Poniżej przesyłamy Wam wskazówki, jak najskuteczniej wykorzystać ten nietypowy czas.

Utrzymaj szkolny tryb dnia:

  1. Wstawaj o tej samej porze.
  2. Zachowaj poranną rutynę - pamiętaj o higienie i śniadaniu. Nie chodź cały dzień w piżamie.
  3. Przed rozpoczęciem nauki wyjdź do ogródka, z psem, na balkon albo otwórz okno i pooddychaj świeżym powietrzem  to rozbudzi Twoje ciało, będzie imitowało wyjście do szkoły i wzmocni Twoją odporność.
  4. O określonej porze zacznij pracę zadaną przez nauczycieli.
  5. W czasie nauki rób sobie krótkie ruchowe przerwy (w szkole wychodziliście na korytarz, boisko) rozciąganie się, wstanie z miejsca, spacer po mieszkaniu – będzie to regenerowało umysł.
  6. W czasie przerw unikaj oglądania youtuba, seriali, grania w gry. To świetna okazja do ćwiczenia samodyscypliny.
  7. Zaplanuj sobie czas popołudniowy. Pamiętaj, że rodzice nadal będą pracować, nawet, jeśli fizycznie będą w domu, nie zawsze mogą organizować Tobie wolny czas.
  8. Utrzymuj kontakty towarzyskie TYLKO online. Wykorzystaj po południu czas do dzielenia się  ONLINE swoimi pomysłami na kreatywny czas wolny.
  9. Ustal z rodzicami czas po południu, który będziecie mogli spędzić razem.
  10. Zapytaj rodziców, jak w czasie szkoły online możesz pomóc im w domowych obowiązkach. To świetna okazja, by nauczyć się gotować, prać, prasować. Bądźcie tu kreatywni:)
  11. Ustal sobie limit grania w gry komputerowe i oglądania seriali. Będziesz mieć i tak dodatkowo więcej czasu na komputer niż zwykle. 
  12. 1,5 godziny przed snem wyłącz elektronikę. Zaniedbując to narażasz się na problemy ze snem.
  13. Przed pójściem spać podsumuj to, co udało Ci się wykonać danego dnia. Doceń siebie! I wyciągnij wnioski na następny dzień - czego chcesz robić więcej, czego mniej.
  14. Uspokój umysł. Wieczór to dobry moment do treningu umysłu. Naucz swój umysł, jak ma zatrzymywać pracę i wchodzić w stan relaksu. 
  15. Dbaj o sen - śpij minimum 8 godzin. To wzmacnia odporność fizyczną i psychiczną.

Poniżej jeszcze więcej rad dotyczących zarządzania czasem i efektywnego działania:

http://myslepozytywnie.pl/…/Prezentacja%208%20Zarzadzanie%2…

 

***

 

Uczeń sam w domu - cz.12

Czas na gry! Czyli czym pokonać nudę. Cz. 1

Lubicie gry planszowe i karciane? My bardzo! Zaraz po książkach uważamy, że to jedna z najlepszych rozrywek, jaką wymyśliła ludzkość. A jest, w czym wybierać m.in.: logiczne, strategiczne, zręcznościowe, towarzyskie… Gry, dzięki którym możemy nauczyć dzieci np. zasad ortografii, czy geografii. Na pewno macie swoje ulubione gry!

Jeśli jednak nie macie, z kim zagrać w swoje ulubione gry planszowe polecamy dwie strony, gdzie można w bezpieczny i miły czas spędzić z innymi Internautami, którzy zagrają z Wami nie tylko w szachy i scrabble.

https://pl.boardgamearena.com/ oraz https://www.kurnik.pl/. Mamy też coś dla puzzlomaniaków: https://puzzlefactory.pl/pl

Dla tych co chcieli by się podszkolić (lub spróbować czegoś nowego) w klasycznych grach karcianych oraz mahjongu lub szachach polecamy poniższe strony:

https://lubimyszachy.pl/

https://mahjong.info.pl/ogolne/

http://www.grykarciane.com/

https://zabawnik.org/gry-planszowe

A tu przewodniki z nutką retro z naszych niezawodnych Bibliotek Cyfrowych:

“Gry w karty: dawniejsze i nowe: dokładne sposoby ich prowadzenia, poprzedzone krótką historyą kart” z 1888 r.

https://polona.pl/item/gry-w-karty...

A. Stefański, “Gry umysłowe” z 1899 r., z której możecie poznać m.in. inny sposób na grę w domino.

https://www.sbc.org.pl/dlibra/show-content/publication/edition/21818?id=21818

T. Bujak, “Jak grać w szachy: podręcznik zawiera przepisy gry szachowej Międzynarodowego Związku Szachowego (F.I.D.E.)” z 1947 r.

https://polona.pl/item/jak-grac-w-szachy...

A.A. Egier, “Gra w szachy wyłożona na mistrzowskich partjach Anderssena, Morphy'ego [...] : Metoda służąca do wydoskonalenia się praktycznie samemu” z 1878 r.

https://polona.pl/item/gra-w-szach...

Może wypróbujecie gry towarzyskie popularne w XIX w. ? Jest, w czym wybierać:

“Sibilla, czyli Gra pytań i odpowiedzi, dla zabawki w zebranych towarzystwach”

https://www.dbc.wroc.pl/dlibra/doccontent?id=8936

A. Piszowa, “Wróżby z rąk, snów, kart, pisma, płanet itp., jako zabawa towarzyska” (wyd. w Tarnowie!) https://polona.pl/item/wrozby-z-rak...

“Opis 70 gier towarzyskich bieganych, siedzących, ustnych i pisanych dla młodzieży i dorosłych wraz z opisem 28 kar odbywanych za fanty”

http://pbc.up.krakow.pl/dlibra/doccontent?id=4836

“Gry i zabawy dla młodzieży wraz z opisem kar odbywanych za fanty.”

https://polona.pl/item/gry-i-zabawy...

“Gry towarzyskie” Starego Macieja, który był prawdziwym specjalistą od różnych gier i zabaw!

https://www.sbc.org.pl/dlibra/show-content/publication/edition/21868?id=21868

“Wesołe chwile : gry i zabawy towarzyskie w domu i poza domem” Starego Macieja

https://obc.opole.pl/dlibra/show-content/publication/edition/12822?id=12822

“Gry i zabawy dla młodzieży i starszych w pokoju i na świeżym powietrzu”

https://polona.pl/item/gry-i-zabawy-dla-mlodziezy...

B. Londyński, “Jak się bawić w towarzystwie?: opis najnowszych rozrywek”

https://polona.pl/item/jak-sie-bawic...

B. Londyński, “Gry i zabawy towarzyskie: wskazówki do przyjemnego i użytecznego spędzenia czasu w domu i po za domem: podręcznik dla młodzieży płci obojga”

https://polona.pl/item/gry-i-zabawy-towarzyskie...

“Mowa kwiatów: zabawa towarzyska dla dorosłych”.

https://polona.pl/item/mowa-kwiatow-zabawa...

J. Gacki, “Z dziejów polskich: zabawa historyczna w sposobie loterii ułożona”

https://polona.pl/item/z-dzieiow-polskich-zabawa...

A. Ambroziewicza, “Loteryjka geograficzna z uwzględnieniem najważniejszych miejscowości historycznych polskich: gra towarzyska dla starszych i dzieci”

https://polona.pl/item/loteryjka-geograficzna...

Życzymy miłej lektury i zabawy!

Źródło: https://www.biblioteka.tarnow.pl/internetowe-roda-wiedzy/3281-internetowe-roda-wiedzy-wspoczesnej-i-pradawnej-9

***

 

Uczeń sam w domu - cz.13

 

Czas na gry! Czyli czym pokonać nudę. Cz. 2

Mówi się, co kraj to obyczaj, ale nie tylko. Każdy kraj szczyci się innym smakiem kulinarnym, a nawet pomysłami na gry i zabawy. Dziś w kolejnym odcinku o grach zaczniemy od ciekawych propozycji z różnych zakątków świata i regionów. Na koniec proponujemy kilka zabaw na świeżym powietrzu dla tych, którzy mają ogrody lub do wykorzystania po zakończeniu tego trudnego czasu. Zaglądnijcie też koniecznie do ostatnich linków by zobaczyć, o jakiej grze Jan Kochanowski ułożył zmyślne rymy….

Kilka zabaw z różnych stron świata:

M. Udziela, “Gry i zabawy dzieci w Bośni”

https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/show-content/...

“Gry i zabawki dla dzieci: naśladowane z francuzkiego : z dziesięcią rycinami kolorowanemi”

https://bc.wbp.lodz.pl/dlibra/show-content/...

“Amerykańskie zabawy i gry sportowe”

https://polona.pl/item/amerykanskie-zabawy...

E. Cedar, “Gry i zabawy ruchowe różnych narodów”

https://pbc.gda.pl/dlibra/doccontent?id=8091

“Kieszonkowy podręcznik podwórkowy: gry i zabawy podwórkowe ziemi drelowskiej”

http://bbc.mbp.org.pl/dlibra/doccontent?id=3700

Gry i zabawy ludowe:

Z. Gloger, “Zabawy, gry, zagadki, żarty i przypowieści”

http://pbc.biaman.pl/dlibra/doccontent?id=14076

E.W. Piasecki, “Zabawy i gry ruchowe dzieci i młodzieży : ze źródeł dziejowych i ludoznawczych, przeważnie rodzimych i z tradycyi ustnej”

https://polona.pl/item/zabawy-i-gry-ruchowe...

Ł. Gołębiowski, “Gry i zabawy różnych stanów w kraju całym, lub niektórych tylko prowincyach [...]”

https://www.sbc.org.pl/dlibra/show-content/publication/edition/13591?id=13591

Z harcerskich ksiąg zabaw i gier bez liku:

J. Dąbrowski, “Gry i zabawy w izbie harcerskiej”

https://polona.pl/item/gry-i-zabawy-w-izbie-harcerskiej...

H. Mojmir, “Ćwiczenia i zabawy skautowe”

https://obc.opole.pl/dlibra/show-content/publication/edition/6610?id=6610

Ciekawe plansze do gier i loterii:

https://polona.pl/item/plansza-do-gry-w-gaske...

https://polona.pl/item/plansza-do-gry-w-gaske...

https://www.dbc.wroc.pl/dlibra/doccontent?id=9436

https://polona.pl/item/gra-z-jeografji-krolestwa-polskiego...

https://polona.pl/item/loterya-chronologiczna...

Współczesne plansze do druku:

http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/dlibra/doccontent?id=42943

https://www.superkid.pl/gry-planszowe

https://wszystkiegoslodkiego.pl/diy/zrob-to-sam-gra-planszowa-slodka-przygoda

http://mamarak.pl/2019/09/dzien-bobrow-gra-planszowa-druku/

http://www.supercoloring.com/pl/zabawki-z-papieru/gry-planszowe-do-wydrukowania

Gry sportowe:

Z. Wyrobek, “Kwadrant”

https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/show-content/publication/edition/10292?id=10292

“Zabawy i gry ruchowe dla wojska”

http://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/doccontent?id=6582

http://bc.radom.pl/dlibra/doccontent?id=9948

Bawmy się! : gry na wolnem powietrzu od Starego Macieja.

https://polona.pl/item/bawmy-sie...

“Gry i zabawy na wolnem powietrzu” od Starego Macieja 
https://polona.pl/item/gry-i-zabaw...

M.S. “Zabawy i gry ruchowe uprawiane w parku Dra Jordana”

https://polona.pl/item/zabawy-i-gry-ruchowe-uprawiane-w-parku...

E. Cenar, “Gry piłką z rycinami”

https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/doccontent?id=424

W. Sikorski, “Gry i zabawy ruchowe dziatwy szkolnej”

https://www.dbc.wroc.pl/dlibra/doccontent?id=19005

Gry także inspirowały literacko nawet samego Jana Kochanowskiego, który jeden z swoich utworów zadedykował Janowi Krzysztofowi z Tarnowa.

Sprawdźcie sami, o jaką znaną grę chodzi.

Wersja z XVI w.

https://www.dbc.wroc.pl/dlibra/doccontent?id=4232

Wersja XIX w. (Bardziej czytelna)

https://polona.pl/item/szachy...

Życzymy miłej lektury i zabawy!

Źródło: https://www.biblioteka.tarnow.pl/internetowe-roda-wiedzy/3284-internetowe-roda-wiedzy-wspoczesnej-i-pradawnej-10

***

Uczeń sam w domu - cz.14

Najpiękniejsze biblioteki świata

Na świecie są takie miejsca, o których marzy każdy bibliotekarz, każda bibliotekarka i wszyscy książkoholicy. Marzą nie tylko o tym, aby zobaczyć te piękne miejsce, ale również poczuć ten zapach i dotknąć, co najmniej kilku książek ze zbiorów.

Dzisiaj zapraszamy na spacer po najpiękniejszych bibliotekach świata, które obok pełnionych funkcji zachwycają przepychem i wspaniałymi rozwiązaniami architektonicznymi. Intrygują, imponują wielkością, zachwycają wspaniałą architekturą i unikalnym wystrojem. To prawdziwe literackie brylanty, które z pewnością warto zobaczyć na własne oczy, by poczuć nietuzinkową atmosferę.

Popatrzcie sami.

 

 

9.11.2020- 13.11.2020

Lektury w czasie pandemii

 

Biblioteki zamknięte? Czas na działania alternatywne! 

Zamknięte szkoły i biblioteki. Praca zdalna, edukacja domowa– warto w tym okresie nadrobić zaległości książkowe i spróbować swoich sił w czytaniu. Dlatego warto  Czytać - by nieco zapomnieć o życiu . Jednak jak zdobyć książki bez wychodzenia z domu? Z pomocą przychodzą biblioteki cyfrowe. Lektury, klasycy, pisarze współcześni. W tym miejscu w sieci masz tysiące książek i audiobooków. Oto kilka naszych propozycji:

 

Wolne Lektury to jedna z najpopularniejszych bezpłatnych bibliotek cyfrowych w Polsce. Repozytorium gromadzi lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz dzieła klasyki literatury polskiej i światowej, które dostępne są w domenie publicznej. Na Wolnych Lekturach znajdziemy m.in. tłumaczenia dzieł laureatów literackiej Nagrody Nobla, lektury, bajki i baśnie dla dzieci, a także audiobooki, czytane przez takich aktorów jak Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Biblioteka daje w tej chwili dostęp do ponad 5500 utworów. Każdą książkę można czytać online lub pobrać na komputer czy urządzenie mobilne w trzech formatach: PDF, EPUB, MOBI. Biblioteka Wolne Lektury jest prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska od 2001 roku.

 

Książki i materiały edukacyjne udostępniane przez serwis epodreczniki.pl są całkowicie bezpłatne i zostały dostosowane do potrzeb trzech grup wiekowych (edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa). Najmłodsi czytelnicy odnajdą tam m.in. zagadki i zadania interaktywne. Dla starszych uczniów przygotowano e‑materiały do języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, przyrody, matematyki, edukacji informatycznej i informatyki, biologii, geografii, fizyki, chemii, edukacji dla bezpieczeństwa. A w nich mnóstwo zadań interaktywnych, krzyżówek, filmików. E-podręczniki dostępne są z poziomu różnych typów urządzeń komputera, laptopa, tabletu, smartfona, tablicy interaktywnej.

 

Projekt lektury.gov.pl został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki tej inicjatywie lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej. Zasoby serwisy zostały podzielone na 5 kategorii dostosowanych do programu nauczania w szkołach podstawowych i liceach. Książki można czytać online lub pobrać na czytnik w formie e-booka.

 

POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2 000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Rocznie to ponad 17 milionów skanów.W POLONIE znajdują się najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, takie jak Kronika Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina, rysunki Norwida i Witkacego. Zbiory POLONY to cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki.

 

Wikiźródła to projekt siostrzany Wikipedii, którego celem jest stworzenie wolnego repozytorium tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń w formacie stron Wiki. Do tej pory w serwisie zostało udostępnionych ponad 200 000 tekstów 2156 autorów, z których można korzystać bezpłatnie. W Wikiźródłach znajdziemy m.in. powieści, zbiory poezji, albumy, biografie, encyklopedie, słowniki, eseje, legendy i bajki, opracowania naukowe, pamiętniki oraz reportaże. Projekt rozpoczął działalność w listopadzie 2013. W 2005 roku uruchomiono polską wersję językową pl.wikisource.org.

 

Ibuk.pl to jedna z największych wypożyczalni e-booków w Polsce. Projekt został stworzony w 2007 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN. W swojej ofercie wypożyczalnia posiada ponad 70 tysięcy publikacji naukowych z wielu dziedzin, wśród nich ebooki z zakresu nauk ekonomicznych, humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych, społecznych. Ibuk.pl to nie tylko wielka wypożyczalnia ebooków, lecz także spory wybór audiobooków. Wśród książek do słuchania posiada publikacje naukowe i akademickie, a także podręczniki i lektury szkolne. W serwisie ibuk.pl książki elektroniczne można wypożyczać zarówno pojedynczo, jak i w abonamentach.

Źródła:

http://www.twojaksiegarnia.pl/koronawirus-zamkniete-szkoly-i-biblioteki-podpowiadamy-jak-zdobyc-ksiazki-i-lektury-bez-wychodzenia-z-domu/

https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach

16.11.2020-20.11.2020

 

ZABAWA CZYTELNICZA
 

Poniżej zamieszczam rebusy, zagadki,  dzięki którym poszerzycie wiedzę i utrwalicie  swoje umiejętności.
Życzę dobrej zabawy : )
1. Polskie przysłowia:

https://learningapps.org
https://learningapps.org
https://learningapps.org

2. Zagadki:
https://learningapps.org
3. Autorzy i bohaterowie naszych lektur:
https://learningapps.org
https://learningapps.org
4. Rozpoznaj pisarza:                                                    
https://wordwall.net
5. Kim jest postać? 
https://wordwall.net
6. Co robimy w bibliotece?
https://learningapps.org
7. Biblioteczne gra:
https://learningapps.org
8. Rebusy czytelników: 
https://czasdzieci.pl

 

 

 

BIBLIOTERAPIA W DOBIE KORONAWIRUSA

Część 1

 


Książka w formacie pdf, pt. „Masz tę moc” Agnieszki Frączek i Ewy Podleś oraz bajki terapeutyczne dla dzieci. 
Kliknij 
https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl

 

 Polecam również ,,Bajkę o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie”  - audiobook psycholożki Doroty Bródki, którą zamieszczam poniżej.
 

https://dorotabrodka.pl

 

 Kolejną wartościową opowieścią do posłuchania w czasie epidemii jest bajka pt.: „Zgrywisia, zaklęcie i zabawa w śpiewanego”, autorki Marii Maruszczyk- psycholożki i bajkoterapeutki.
Dostępna tutaj: 
https://www.youtube.com

 


 


BIBLIOTERAPIA W DOBIE WIRUSA 

Część 2

Polecam uczniom klas I –III filmik edukacyjny, wyjaśniający pojęcia związane z wirusem oraz wiersz Artura Barcisia.
https://www.youtube.com
https://www.youtube.com

 

 

 

 

 


 

23.11.2020-27.11.2020

 

Uczeń sam w domu - cz.1

Czas spędzony w domu jest świetną okazją do nadrobienia pewnych zaległości. Nareszcie można posłuchać płyt, które zostały kiedyś kupione i odłożone na półkę. To samo jeśli chodzi o książki, którym nie została poświęcona odpowiednia ilość uwagi. To też czas na nadrobienie seriali, e-booków oraz podcastów, a tych w ostatnim czasie pojawiło się naprawdę wiele. Dzięki nim można posłuchać ciekawych opowieści i poznać wyjątkowych ludzi.

***

Uczeń sam w domu - cz.2 

Spektakle i koncerty

**

Uczeń sam w domu - cz.3

Muzea online (m. in. ze źródła: klik)

 

 

30.11.2020-04.12.2020

 

Uczeń sam w domu - cz.4

Warto poczytać - polecany blogi i portale pełne wiedzy dla młodzieży i ich rodziców

 

  • Pani swojego czasu – porady z zakresu organizowania sobie czasu z wykorzystaniem różnych technik i narzędzi;
  • Mała wielka firma – podcast dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać siebie i swój biznes;
  • Janina Daily – przystępnie o statystyce i nie tylko!
  • Paweł Tkaczyk – blog o marketingu, bardzo merytoryczne treści, warto również zapisać się do newslettera;
  • Instacademy – jeśli chcesz ten czas poświęcić na rozwój swojego instagrama: sprawdź Instaacademy! Oprócz płatnych podręczników, wiele bezpłatnych i ciekawych treści;
  • Wszechnica – wykłady dostępne online;
  • Blue Kangaroo – naucz się jak się uczyć;
  • Jak oszczędzać pieniądze – czyli wszystko o finansach osobistych;
  • Geekstock – promocja innowacyjnych projektów, biznesu i niezwykłych ludzi z Podlasia.
  • Co ludzie powiedzą – głównie artykuły o ciekawych miejscach, ale można znaleźć zestawienie filmów i seriali, które warto obejrzeć w czasie kwarantanny na Netflixie;
  • Zwierz popkulturalny – blog o filmach, serialach i szeroko rozumianej kulturze

***

Uczeń sam w domu - cz.5

Polecane kanały na Youtube

 

Popularnonaukowe

  • Festiwal Nauki – debaty z Festiwali Nauki;
  • Nauka. To Lubię – o chemii, edukacji, polskich naukowcach, a także o wirusie z Chin;
  • Warsaw Enterprise Intitute – polski kanał z informacji ze świata ekonomii przedstawionymi w ciekawej formie;
  • Uwaga! Naukowy bełkot – skupia się na “odczarowywaniu” różnych zagadnień i walczenia z nieprawdziwymi przesądami naukowymi funkcjonującymi w eterze, autor chętnie przeprowadza eksperymenty i dzieli się ich wynikami;
  • Wojna Idei – o psychologii, socjologii, filozofii i kulturze;
  • Nauka. To lubię - prowadzący ten kanał Tomasz Rożek jest fizykiem i popularyzatorem nauki. Ma ogromną wiedzę i w niczym jej nieustępującą pasję do tego, co robi. Dzięki temu jego filmy ogląda się przyjemnie, i nie ma najmniejszego problemu, żeby zrozumieć i przyswoić podawane przez niego informacje. Typ nauczyciela, jakich uwielbiało się w szkole;
  • Warszawski Instytut Bankowości – o cyberbezpieczeństwie i ekonomii;
  • TED – krótkie wystąpienia znanych bardziej i mniej specjalistów z całego świata;
  • Uniwersytet Otwarty UW– wykłady i inicjatywy organizowane przez Uniwersytet Otwarty UW m. in. z Dorotą Wellman, o dyplomacji czy o komunikacji;
  • Strefa Psyche SWPS – kanał popularyzujący informacje z zakresu psychologii i motywacji (ale również rozwojowi osobistemu);
  • Polimaty - kanał popularyzujący naukę, na którym opowiada się o ciekawostkach popularnonaukowych ze wszystkich dziedzin od historii, przez biologię po ciekawostki z naszej codzienności;
  • Kasia Gandor - opowiada o ciekawostkach ze świata nauki, klimacie, zdrowiu, w bardzo przystępny sposób, często obalając popularne mity;
  • SciFun - kanał popularnonaukowy, który opowiada o zagadnieniach związanych z fizyką, astrofizyką, astronomią, zdecydowanie nastawiony jest na tematy związane z przyszłością;
  • Architecture is a good idea - kanał o ciekawostkach architektonicznych;
  • Emce kwadrat – kanał popularnonaukowy, ale o bardzo praktycznym na codzień wyborze tematów (np. motywacji, psychologii, popularnych nowych technologiach) prowadzony przez Huyen Pham;
  • Pasja Informatyki – kanał Marcina Zeletna i Damiana Stelmacha, dydaktyków przystępnie uczących informatyki i programowania, ale nie tylko. Ich wideo dotykają również bardzo ważnych dylematów o edukacji i karierze zawodowej w branży IT czy na samym YouTube;
  • Pi-stacja. Matematyka – to kanał prezentujący wideo lekcje z matematyki całkowicie dostosowane do polskiej podstawy programowej w szkole podstawowej, gimnazjum oraz docelowo całym liceum;
  • Pan Belfer – masz problemy z chemią? Pan Belfer pomoże zrozumieć, nauczyć się i zdać egzamin;
  • Akademia Khana – wideo-odpowiednik Wikipedii, jeśli chodzi o dokumentację ludzkiej wiedzy. Polski kanał posiada ponad 3500 wideo z wielu dziedzin nauki, z czego większość pasuje do zagadnień poruszanych w edukacji szkolnej. Khan Academy pomoże z nauką matematyki, fizyki, ekonomii, a nawet ogarnięciu działania kryptowalut takich jak Bitcoin;
  • TEDed – po ogromnym sukcesie wideo z wystąpień TED i TEDx, organizacja za nimi stojąca postanowiła wesprzeć również edukację dzieci i młodzieży (dorośli wcale nie będą się tutaj nudzić również) i stworzyć świetne animacje, z których można dowiedzieć się o ciekawostkach i nowościach naukowych lub zmierzyć z zagadkami logicznymi.

***

Uczeń sam w domu - cz.6

W języku angielskim

  • Vsauce - obwołany królem naukowej części Youtube;
  • Veritasium - doskonały pod kątem realizacji; przygotowany tak profesjonalnie, że równie dobrze mógłby być emitowany w dowolnej stacji telewizyjnej;
  • Adobe Creative Cloud – oficjalny kanał twórców programu Adobe instruujący w prosty i zabawny sposób na podstawie przykładów jak obsługiwać ich pakiet;
  • Thomas Frank – efektywna nauka, poprawianie pamięci, zmiany nawyków, szybkie czytanie, sprawne notowanie… jak to zrobić?
  • Kurzgesagt – zdecydowanie najpiękniejszy kanał w całym przeglądzie, jedno genialnie animowane i opowiedziane wideo w miesiącu. Każde z nich stara się opowiedzieć o ważnym problemie filozoficznym, naukowym lub społecznym, z którym mierzy się (lub będzie musiała w przyszłości się zmierzyć) ludzkość i nasza planeta.
  • The School of life – prawdziwa szkoła życia w formie krótkich animacji (oraz w postaci książek, oraz kursów na prawdziwych uczelniach na świecie). Wideo School of life poruszają zagadnienia filozoficzne, psychologiczne, kulturowe oraz historyczne.
  • RSA Animate – kanał angielskiego stowarzyszenia rozwoju nauki i sztuki znany głównie z rysowanych skrótów wykładów znanych naukowców takich jak to wideo o konieczności zmiany paradygmatu edukacji Kena Robinsona.

***

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 im.Orła Białego w Żywcu
    Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Żywcu,
    ul. Niezapominajki 14
    34-300 Żywiec
  • Telefon 33 865 25 79 Fax 33 865 25 76
    Sekretariat 691 240 708
    Bus 1 691 940 807
    Bus 2 691 540 807

Galeria zdjęć