Ta strona może zawierać podstawowe informacje na temat twojej szkoły. Można je zmienić w każdej chwili. Opis sposobu dokonywania zmian znajduje się tutaj: http://help.edupage.org/
Książki do słuchania
1. http://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/ - posłuchasz tutaj wszystkiego. Zarówno lektur, jak i książek dla dzieci, czy innych dzieł naszej, rodzimej literatury i zagranicznych pisarzy. W zbiorach portalu znajdują się utwory min. Ignacego Krasickiego, Bolesława Leśmiana, Adama Mickiewicza, Jana Kochanowskiego itd. Po co czytać lektury, skoro możesz ich słuchać, robiąc rzeczy, które lubisz?
3. http://www.arystoteles.pl/audiobooki-za-darmo.php# - kolejna porcja książek audio.
6. http://darmoweaudiobooki.pl/ - portal z nagraniami. Znajdziesz tu zarówno kryminały, jak i poradniki, a także takie bestsellery. Znajdzie się też coś dla dzieci i dla osób, które szukają książek dla dorosłych.
7. http://audiobooki.com/darmowe,4,1 - strona podobna do WolneLektury.pl. Dobre, pełne wersje audiobooków, które umilą czas wolny i pozwolą na zetknięcie się z ponadczasowymi dziełami.
8. I jeszcze kilka propozycji stron z darmowymi ebookami:
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.
Masz tę moc - e-book o koronawirusie
Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego e-booka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu?
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
__________________________________________________________
BAJKI DLA DZIECI:
Miasto Dzieci – http://miasto dzieci.pl – znajduje się tam wybór bajek dla dzieci, podzielonych tematycznie, bajki na dobranoc, dla dziewczynek bądź chłopców, ale nie tylko …Na stronie jest dużo ciekawych pomysłów na zagospodarowanie czasu wolnego tj. kolorowanki, zabawy, piosenki, wiersze, i gry.
Yummy.pl – http://www.yummy.pl/liblrary/pl/main/pl/bajki - bardo duży wybór bajek dla dzieci i dodatkowo też lektur szkolnych . Książki można czytać online, ale także słuchać wersji audio.
Basn.pl – http://basn.pl/wierszyki/ -to strona, na której można znaleźć zabawne i pouczające wierszyki dla dzieci.
http://ebooki-darmowe.cba.pl/index.php/tag/dla-dzieci/ - nie ma tutaj na razie dużego wyboru, ale są ciekawe propozycje.
Światksiazki.pl – http://www.swiatksiazki.pl/e-book-za-0zl/ - tutaj znajdziesz darmowe e-booki, w tym dużo lektur i książek w różnym przedziale wiekowym. W Świecie Książki można pobrać e-booka w formatch – EPUB i MOBI.
Bajkowisko - http://www.youtube.com/channel/UCfNFD9kA84WtfckM0O7ftUg - to z kolei kanał na youtube, który proponuje i zachęca do rodzinnego słuchania bajek i najpiękniejszych baśni.
______________________________________________________________
Kolejna propozycja od Teatru Współczesnego w Warszawie. „Szelmostwa Lisa Witalisa” Jana Brzechwy czytane i interpretowane przez znanych polskich aktorów.
https://youtu.be/gXk4ZBRt79U
________________________________________________________
Dla tych co lubią puzzle:
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=1389332614b5&fbclid=IwAR1W6Q3mzMvRrznjocPq-v2c2VR1uNvAbuS9bb-bZCvKtTC755G6UUipsas
Zabawa zarówno dla młodszych jak i dla starszych. Można wybrać obrazek do układania, liczbę elementów oraz stworzyć swoje własne puzzle z dowolnej grafiki czy zdjęcia.
____________________________________________________________
Zapraszamy wszystkich do interaktywnej zabawy :)
https://view.genial.ly/5ecacd7d5cf4ce0d97dab1c5/game-breakout-spotkanie-z-ksiazka
Zabawa dla młodszych uczniów.
Kim jest ta postać?
https://wordwall.net/pl/resource/1321371/kim-jest-ta-posta%c4%87-
https://wordwall.net/pl/resource/1307819/polski/pisarze-w-obrazkach
Utrwalamy treść lektur
https://czasdzieci.pl/szukaj?q=tajemniczy+ogr%C3%B3d&cx=008666349682107545090%3Ao2i4jrddw6e&cof=FORID%3A11
Drodzy uczniowie !
Jeśli potrzebujecie wypożyczyć książki lub lektury to zapraszam Was wraz z opiekunem lub Waszych rodziców do odwiedzania biblioteki szkolnej codziennie od 8.00 do 13.00.
Pozdrawiam
07.12.2020-11.12.2020
Drodzy uczniowie!
Jeśli potrzebujecie wypożyczyć książki lub lektury to zapraszam Was wraz z opiekunem lub Waszych rodziców do odwiedzania biblioteki szkolnej codziennie od 8.00 do 13.00.
Pozdrawiam
Uczeń sam w domu - cz.7
Nauka języków obcych
***
Uczeń sam w domu - cz.8
Nie tylko galerie i muzea
W jednej z pierwszych odsłon cyklu "Uczeń sam w domu" prezentowaliśmy muzea i galerie, które otworzyły swe internetowe podwoje dla zwiedzających.Jednak w błędzie jest ten, kto sądzi, że interaktywna turystyka to tylko galerie i muzea. Taką samą formę może dziś przybrać poznawanie najpopularniejszych na świecie celów podróży czy obiektów-symboli. W ten oto sposób można udać się na spacer wokół piramid w Gizie, odwiedzić świątynię Angkor Wat w Kambodży czy okolice odwiedzanego każdego roku przez miliony turystów mauzoleum Tadź Mahal. Na chętnych do zapoznania się z dziedzictwem ludu Nabatejczyków czeka Petra. To ruiny antycznego miasta, położone na terenie dzisiejszej Jordanii. Wirtualną wycieczkę można odbyć też po wznoszonym w czasie epoki kamienia i brązuStonehenge czy po rzymskim Koloseum. Co ciekawe, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w ten sposób spojrzeć dziś z góry na panoramę Paryża, bo w ramach wirtualnego touru po świecie, "wejść" można także na wieżę Eiffla. To także wielka szansa dla osób, które ze względu na lęk wysokości, nie miałyby odwagi wjechać na jedną z platform widokowych, zlokalizowanych w 324-metrowym obiekcie. W podobny sposób, z różnych perspektyw, można też spojrzeć na Statuę Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro.
***
Uczeń sam w domu - cz.9
Polecane kanały na Youtube
Czym jest YouTube? Serwisem ze śmiesznymi filmikami? W dużej mierze tak, ale z biegiem czasu staje się także coraz lepszym źródłem wiedzy. Pojawia się w nim coraz więcej wartościowych materiałów i twórców, którzy mają coś ciekawego do przekazania. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś nowego albo znaleźć rozrywkę nieco wyższych lotów, koniecznie szukajcie wartościowych kanałów na YouTube! Dzisiaj kolejna część naszego zestawienia najciekawszych polskich kanałów na YouTube, za którymi stoją prawdziwi pasjonaci popularyzujący najróżniejsze zainteresowania. Ich kanały powstają z pasji, chęci zdobywania nowej wiedzy i dzielenia się nią z innymi. Internet to niemal nieskończone źródło różnorakich informacji – od nas zależy, jak będziemy z niego korzystać.
***
Uczeń sam w domu - cz.10
Audiobooki
Dzięki rozwojowi technologii z tradycyjną książką na rynku czytelniczym coraz bardziej konkurują ebooki i audiobooki. Dlatego w tym artykule przedstawimy zestaw audiobook'owych stron — gdzie wartościowych książek możnaposłuchać za darmo. Liczba zawartych na nich audiobooków nie jest może oszałamiająca, ale ich tytuły i poziom czytających je lektorów jest najwyższej klasy. Trzymając się zasady „liczy się jakość, a nie ilość” zapraszamy do zapoznania z poniższą listą.
Audioteka
„Wylęgarnią” darmowych audiobooków w polskim internecie jest YouTube. Wprawdzie nie ma tam wszystkich książek świata, ale każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Najważniejszym youtubowym kanałem z audiobookami jestAudioteka. Można na niej posłuchać za darmo ponad 400 książek po polsku. Pośród nich można znaleźć m.in. współczesne powieści, ciekawe biografie i klasykę z kraju i ze świata. Poziom tych audiobooków od strony lektorskiej jest naprawdę wysoki, a ich różnorodność gatunkowa czyni ten kanał godnym polecenia dla każdego audiobook-maniaka.
Słuchaj za darmo
Fani słuchania książek nie mogą pominąć na YouTube sygnowanego przez Audiotekę — Słuchaj za darmo. Na kanale można wysłuchać 82 audiobooków w języku ojczystym. Wśród nich jest dużo współczesnych polskich i światowych tytułów. Są one czytane przez znanych lektorów, dzięki czemu słuchanie ich jest największą przyjemnością. W polskim internecie jest to jedna z lepszych ofert z darmowymi audibookami, zwłaszcza dla tych, którzy chcą być na czasie z premierami książkowymi.
Darmowe Audiobooki Lektury
Kolejnym ważnym skupiskiem audiobooków na YouTube jest kanał Darmowe Audiobooki Lektury. Jak sama nazwa wskazuje, można znaleźć na nim audiobook'owe wersje znanych lektur. Jest on więc nie ladą gratką dla uczących się, którzy wolą słuchać książek, zamiast je czytać. Kanał ten posiada klasyki polskiej i światowej literatury, których znajomość potrzebna jest w szkole średniej, dlatego też przyszli maturzyści alternatywnie mogą go subskrybować.
Co poza tym?
Jeżeli chodzi o „poza-youtube'owe” propozycje darmowych audiobooków na pierwszy plan wysuwa się oferta Spotify. W serwisie znajdziemy bezpłatnie kilka tysięcy audiobooków. W ofercie znajdziemy głównie poradniki, ale i fani powieści znajdą coś dla siebie. Są to jednak w 90% pozycje angielskojęzyczne.
Polskojęzyczni pasjonaci lektur i światowej literatury klasycznej mogą się natomiast zapoznać z ofertą serwisu Wolne Lektury. Audiobooki są opublikowane tam w całości i pogrupowano je według autorów. Niestety za darmo można wysłuchać tylko fragmentów zawartych tam audiobooków. Za to za darmo w całości można posłuchać polskich poradników związanych z rozwojem osobistym na stronie Złote Myśli.
Fani anglojęzycznych audiobooków na OpenCulture znajdą ok. 1000 angielskich książek uszeregowanych alfabetycznie, które bezpłatnie można wysłuchać na iTunes. Książki te są uszeregowane w 90 kategorii i każdy interesujący się literaturą, filozofią, technologią czy ekonomią znajdzie tam coś dla siebie.
Źródło: https://www.salon24.pl/u/andrzej-s-tarnowski/953102,gdzie-mozna-znalezc-darmowe-audiobooki-w-internecie-strony-przyzwoite-dobre-i-wysmienite
***
Uczeń sam w domu - cz.11
Jak zorganizować sobie czas?
Uczenie się w domu to wyzwanie. Są osoby, które z nadmiarem wolnego czasu nie do końca dobrze sobie radzą. Ten czas trzeba zagospodarować, umieć nim zarządzić, żebyśmy się nie denerwowali i mieli takie poczucie, że ten czas wykorzystujemy.
Jak zorganizować sobie ten nietypowy czas w domu? Jak poradzić sobie z zadaniami?
Po prostu te dni organizujmy. Pamiętajmy, że czas musi mieć rytm dobowy. Nie śpijmy w ciągu dnia, choć rozumiem, że te zaległości chcecie nadrobić. W nocy z kolei nie bądźmy aktywni. Nastawmy sobie budzik na konkretną godzinę i starajmy się, aby dzień miał swój rytm.
Dobrze zorganizowany dzień to taki, kiedy regularnie jemy posiłki, a odpoczynek przeplatamy aktywnością fizyczną oraz obowiązkami. Tutaj musimy być kreatywni - proponuje zbudować sobie plan. Tak jak w szkole mamy plany lekcji i notatniki, gdzie rozpisujemy, co i o której godzinie zrobić, teraz zróbmy to samo.
Potraktujcie ten okres, jako dodatkową możliwość do ćwiczenia cierpliwości, optymizmu odpowiedzialności i kreatywności. Dostajecie zadania od nauczycieli, które trzeba wykonać pracując w domu. To nie jest okres ferii ani mini wakacji. Wszyscy - uczniowie, nauczyciele i Wasi rodzice nadal mamy obowiązki, które będziemy realizować. Zmienia się jedynie sposób, w jaki będziemy to robić.
Poniżej przesyłamy Wam wskazówki, jak najskuteczniej wykorzystać ten nietypowy czas.
Utrzymaj szkolny tryb dnia:
Poniżej jeszcze więcej rad dotyczących zarządzania czasem i efektywnego działania:
http://myslepozytywnie.pl/…/Prezentacja%208%20Zarzadzanie%2…
***
Uczeń sam w domu - cz.12
Czas na gry! Czyli czym pokonać nudę. Cz. 1
Lubicie gry planszowe i karciane? My bardzo! Zaraz po książkach uważamy, że to jedna z najlepszych rozrywek, jaką wymyśliła ludzkość. A jest, w czym wybierać m.in.: logiczne, strategiczne, zręcznościowe, towarzyskie… Gry, dzięki którym możemy nauczyć dzieci np. zasad ortografii, czy geografii. Na pewno macie swoje ulubione gry!
Jeśli jednak nie macie, z kim zagrać w swoje ulubione gry planszowe polecamy dwie strony, gdzie można w bezpieczny i miły czas spędzić z innymi Internautami, którzy zagrają z Wami nie tylko w szachy i scrabble.
https://pl.boardgamearena.com/ oraz https://www.kurnik.pl/. Mamy też coś dla puzzlomaniaków: https://puzzlefactory.pl/pl
Dla tych co chcieli by się podszkolić (lub spróbować czegoś nowego) w klasycznych grach karcianych oraz mahjongu lub szachach polecamy poniższe strony:
https://mahjong.info.pl/ogolne/
https://zabawnik.org/gry-planszowe
A tu przewodniki z nutką retro z naszych niezawodnych Bibliotek Cyfrowych:
“Gry w karty: dawniejsze i nowe: dokładne sposoby ich prowadzenia, poprzedzone krótką historyą kart” z 1888 r.
https://polona.pl/item/gry-w-karty...
A. Stefański, “Gry umysłowe” z 1899 r., z której możecie poznać m.in. inny sposób na grę w domino.
https://www.sbc.org.pl/dlibra/show-content/publication/edition/21818?id=21818
T. Bujak, “Jak grać w szachy: podręcznik zawiera przepisy gry szachowej Międzynarodowego Związku Szachowego (F.I.D.E.)” z 1947 r.
https://polona.pl/item/jak-grac-w-szachy...
A.A. Egier, “Gra w szachy wyłożona na mistrzowskich partjach Anderssena, Morphy'ego [...] : Metoda służąca do wydoskonalenia się praktycznie samemu” z 1878 r.
https://polona.pl/item/gra-w-szach...
Może wypróbujecie gry towarzyskie popularne w XIX w. ? Jest, w czym wybierać:
“Sibilla, czyli Gra pytań i odpowiedzi, dla zabawki w zebranych towarzystwach”
https://www.dbc.wroc.pl/dlibra/doccontent?id=8936
A. Piszowa, “Wróżby z rąk, snów, kart, pisma, płanet itp., jako zabawa towarzyska” (wyd. w Tarnowie!) https://polona.pl/item/wrozby-z-rak...
“Opis 70 gier towarzyskich bieganych, siedzących, ustnych i pisanych dla młodzieży i dorosłych wraz z opisem 28 kar odbywanych za fanty”
http://pbc.up.krakow.pl/dlibra/doccontent?id=4836
“Gry i zabawy dla młodzieży wraz z opisem kar odbywanych za fanty.”
https://polona.pl/item/gry-i-zabawy...
“Gry towarzyskie” Starego Macieja, który był prawdziwym specjalistą od różnych gier i zabaw!
https://www.sbc.org.pl/dlibra/show-content/publication/edition/21868?id=21868
“Wesołe chwile : gry i zabawy towarzyskie w domu i poza domem” Starego Macieja
https://obc.opole.pl/dlibra/show-content/publication/edition/12822?id=12822
“Gry i zabawy dla młodzieży i starszych w pokoju i na świeżym powietrzu”
https://polona.pl/item/gry-i-zabawy-dla-mlodziezy...
B. Londyński, “Jak się bawić w towarzystwie?: opis najnowszych rozrywek”
https://polona.pl/item/jak-sie-bawic...
B. Londyński, “Gry i zabawy towarzyskie: wskazówki do przyjemnego i użytecznego spędzenia czasu w domu i po za domem: podręcznik dla młodzieży płci obojga”
https://polona.pl/item/gry-i-zabawy-towarzyskie...
“Mowa kwiatów: zabawa towarzyska dla dorosłych”.
https://polona.pl/item/mowa-kwiatow-zabawa...
J. Gacki, “Z dziejów polskich: zabawa historyczna w sposobie loterii ułożona”
https://polona.pl/item/z-dzieiow-polskich-zabawa...
A. Ambroziewicza, “Loteryjka geograficzna z uwzględnieniem najważniejszych miejscowości historycznych polskich: gra towarzyska dla starszych i dzieci”
https://polona.pl/item/loteryjka-geograficzna...
Życzymy miłej lektury i zabawy!
Źródło: https://www.biblioteka.tarnow.pl/internetowe-roda-wiedzy/3281-internetowe-roda-wiedzy-wspoczesnej-i-pradawnej-9
***
Uczeń sam w domu - cz.13
Czas na gry! Czyli czym pokonać nudę. Cz. 2
Mówi się, co kraj to obyczaj, ale nie tylko. Każdy kraj szczyci się innym smakiem kulinarnym, a nawet pomysłami na gry i zabawy. Dziś w kolejnym odcinku o grach zaczniemy od ciekawych propozycji z różnych zakątków świata i regionów. Na koniec proponujemy kilka zabaw na świeżym powietrzu dla tych, którzy mają ogrody lub do wykorzystania po zakończeniu tego trudnego czasu. Zaglądnijcie też koniecznie do ostatnich linków by zobaczyć, o jakiej grze Jan Kochanowski ułożył zmyślne rymy….
Kilka zabaw z różnych stron świata:
M. Udziela, “Gry i zabawy dzieci w Bośni”
https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/show-content/...
“Gry i zabawki dla dzieci: naśladowane z francuzkiego : z dziesięcią rycinami kolorowanemi”
https://bc.wbp.lodz.pl/dlibra/show-content/...
“Amerykańskie zabawy i gry sportowe”
https://polona.pl/item/amerykanskie-zabawy...
E. Cedar, “Gry i zabawy ruchowe różnych narodów”
https://pbc.gda.pl/dlibra/doccontent?id=8091
“Kieszonkowy podręcznik podwórkowy: gry i zabawy podwórkowe ziemi drelowskiej”
http://bbc.mbp.org.pl/dlibra/doccontent?id=3700
Gry i zabawy ludowe:
Z. Gloger, “Zabawy, gry, zagadki, żarty i przypowieści”
http://pbc.biaman.pl/dlibra/doccontent?id=14076
E.W. Piasecki, “Zabawy i gry ruchowe dzieci i młodzieży : ze źródeł dziejowych i ludoznawczych, przeważnie rodzimych i z tradycyi ustnej”
https://polona.pl/item/zabawy-i-gry-ruchowe...
Ł. Gołębiowski, “Gry i zabawy różnych stanów w kraju całym, lub niektórych tylko prowincyach [...]”
https://www.sbc.org.pl/dlibra/show-content/publication/edition/13591?id=13591
Z harcerskich ksiąg zabaw i gier bez liku:
J. Dąbrowski, “Gry i zabawy w izbie harcerskiej”
https://polona.pl/item/gry-i-zabawy-w-izbie-harcerskiej...
H. Mojmir, “Ćwiczenia i zabawy skautowe”
https://obc.opole.pl/dlibra/show-content/publication/edition/6610?id=6610
Ciekawe plansze do gier i loterii:
https://polona.pl/item/plansza-do-gry-w-gaske...
https://polona.pl/item/plansza-do-gry-w-gaske...
https://www.dbc.wroc.pl/dlibra/doccontent?id=9436
https://polona.pl/item/gra-z-jeografji-krolestwa-polskiego...
https://polona.pl/item/loterya-chronologiczna...
Współczesne plansze do druku:
http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/dlibra/doccontent?id=42943
https://www.superkid.pl/gry-planszowe
https://wszystkiegoslodkiego.pl/diy/zrob-to-sam-gra-planszowa-slodka-przygoda
http://mamarak.pl/2019/09/dzien-bobrow-gra-planszowa-druku/
http://www.supercoloring.com/pl/zabawki-z-papieru/gry-planszowe-do-wydrukowania
Gry sportowe:
Z. Wyrobek, “Kwadrant”
https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/show-content/publication/edition/10292?id=10292
“Zabawy i gry ruchowe dla wojska”
http://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/doccontent?id=6582
http://bc.radom.pl/dlibra/doccontent?id=9948
Bawmy się! : gry na wolnem powietrzu od Starego Macieja.
https://polona.pl/item/bawmy-sie...
“Gry i zabawy na wolnem powietrzu” od Starego Macieja
https://polona.pl/item/gry-i-zabaw...
M.S. “Zabawy i gry ruchowe uprawiane w parku Dra Jordana”
https://polona.pl/item/zabawy-i-gry-ruchowe-uprawiane-w-parku...
E. Cenar, “Gry piłką z rycinami”
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/doccontent?id=424
W. Sikorski, “Gry i zabawy ruchowe dziatwy szkolnej”
https://www.dbc.wroc.pl/dlibra/doccontent?id=19005
Gry także inspirowały literacko nawet samego Jana Kochanowskiego, który jeden z swoich utworów zadedykował Janowi Krzysztofowi z Tarnowa.
Sprawdźcie sami, o jaką znaną grę chodzi.
Wersja z XVI w.
https://www.dbc.wroc.pl/dlibra/doccontent?id=4232
Wersja XIX w. (Bardziej czytelna)
https://polona.pl/item/szachy...
Życzymy miłej lektury i zabawy!
Źródło: https://www.biblioteka.tarnow.pl/internetowe-roda-wiedzy/3284-internetowe-roda-wiedzy-wspoczesnej-i-pradawnej-10
***
Uczeń sam w domu - cz.14
Najpiękniejsze biblioteki świata
Na świecie są takie miejsca, o których marzy każdy bibliotekarz, każda bibliotekarka i wszyscy książkoholicy. Marzą nie tylko o tym, aby zobaczyć te piękne miejsce, ale również poczuć ten zapach i dotknąć, co najmniej kilku książek ze zbiorów.
Dzisiaj zapraszamy na spacer po najpiękniejszych bibliotekach świata, które obok pełnionych funkcji zachwycają przepychem i wspaniałymi rozwiązaniami architektonicznymi. Intrygują, imponują wielkością, zachwycają wspaniałą architekturą i unikalnym wystrojem. To prawdziwe literackie brylanty, które z pewnością warto zobaczyć na własne oczy, by poczuć nietuzinkową atmosferę.
Popatrzcie sami.
9.11.2020- 13.11.2020
Lektury w czasie pandemii
Biblioteki zamknięte? Czas na działania alternatywne!
Zamknięte szkoły i biblioteki. Praca zdalna, edukacja domowa– warto w tym okresie nadrobić zaległości książkowe i spróbować swoich sił w czytaniu. Dlatego warto Czytać - by nieco zapomnieć o życiu . Jednak jak zdobyć książki bez wychodzenia z domu? Z pomocą przychodzą biblioteki cyfrowe. Lektury, klasycy, pisarze współcześni. W tym miejscu w sieci masz tysiące książek i audiobooków. Oto kilka naszych propozycji:
Wolne Lektury to jedna z najpopularniejszych bezpłatnych bibliotek cyfrowych w Polsce. Repozytorium gromadzi lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz dzieła klasyki literatury polskiej i światowej, które dostępne są w domenie publicznej. Na Wolnych Lekturach znajdziemy m.in. tłumaczenia dzieł laureatów literackiej Nagrody Nobla, lektury, bajki i baśnie dla dzieci, a także audiobooki, czytane przez takich aktorów jak Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Biblioteka daje w tej chwili dostęp do ponad 5500 utworów. Każdą książkę można czytać online lub pobrać na komputer czy urządzenie mobilne w trzech formatach: PDF, EPUB, MOBI. Biblioteka Wolne Lektury jest prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska od 2001 roku.
Książki i materiały edukacyjne udostępniane przez serwis epodreczniki.pl są całkowicie bezpłatne i zostały dostosowane do potrzeb trzech grup wiekowych (edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa). Najmłodsi czytelnicy odnajdą tam m.in. zagadki i zadania interaktywne. Dla starszych uczniów przygotowano e‑materiały do języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, przyrody, matematyki, edukacji informatycznej i informatyki, biologii, geografii, fizyki, chemii, edukacji dla bezpieczeństwa. A w nich mnóstwo zadań interaktywnych, krzyżówek, filmików. E-podręczniki dostępne są z poziomu różnych typów urządzeń komputera, laptopa, tabletu, smartfona, tablicy interaktywnej.
Projekt lektury.gov.pl został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki tej inicjatywie lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej. Zasoby serwisy zostały podzielone na 5 kategorii dostosowanych do programu nauczania w szkołach podstawowych i liceach. Książki można czytać online lub pobrać na czytnik w formie e-booka.
POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2 000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Rocznie to ponad 17 milionów skanów.W POLONIE znajdują się najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, takie jak Kronika Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina, rysunki Norwida i Witkacego. Zbiory POLONY to cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki.
Wikiźródła to projekt siostrzany Wikipedii, którego celem jest stworzenie wolnego repozytorium tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń w formacie stron Wiki. Do tej pory w serwisie zostało udostępnionych ponad 200 000 tekstów 2156 autorów, z których można korzystać bezpłatnie. W Wikiźródłach znajdziemy m.in. powieści, zbiory poezji, albumy, biografie, encyklopedie, słowniki, eseje, legendy i bajki, opracowania naukowe, pamiętniki oraz reportaże. Projekt rozpoczął działalność w listopadzie 2013. W 2005 roku uruchomiono polską wersję językową pl.wikisource.org.
Ibuk.pl to jedna z największych wypożyczalni e-booków w Polsce. Projekt został stworzony w 2007 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN. W swojej ofercie wypożyczalnia posiada ponad 70 tysięcy publikacji naukowych z wielu dziedzin, wśród nich ebooki z zakresu nauk ekonomicznych, humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych, społecznych. Ibuk.pl to nie tylko wielka wypożyczalnia ebooków, lecz także spory wybór audiobooków. Wśród książek do słuchania posiada publikacje naukowe i akademickie, a także podręczniki i lektury szkolne. W serwisie ibuk.pl książki elektroniczne można wypożyczać zarówno pojedynczo, jak i w abonamentach.
Źródła:
http://www.twojaksiegarnia.pl/koronawirus-zamkniete-szkoly-i-biblioteki-podpowiadamy-jak-zdobyc-ksiazki-i-lektury-bez-wychodzenia-z-domu/
https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach
16.11.2020-20.11.2020
ZABAWA CZYTELNICZA
Poniżej zamieszczam rebusy, zagadki, dzięki którym poszerzycie wiedzę i utrwalicie swoje umiejętności.
Życzę dobrej zabawy : )
1. Polskie przysłowia:
https://learningapps.org
https://learningapps.org
https://learningapps.org
2. Zagadki:
https://learningapps.org
3. Autorzy i bohaterowie naszych lektur:
https://learningapps.org
https://learningapps.org
4. Rozpoznaj pisarza:
https://wordwall.net
5. Kim jest postać?
https://wordwall.net
6. Co robimy w bibliotece?
https://learningapps.org
7. Biblioteczne gra:
https://learningapps.org
8. Rebusy czytelników:
https://czasdzieci.pl
BIBLIOTERAPIA W DOBIE KORONAWIRUSA
Część 1
Książka w formacie pdf, pt. „Masz tę moc” Agnieszki Frączek i Ewy Podleś oraz bajki terapeutyczne dla dzieci.
Kliknij https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl
Polecam również ,,Bajkę o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie” - audiobook psycholożki Doroty Bródki, którą zamieszczam poniżej.
Kolejną wartościową opowieścią do posłuchania w czasie epidemii jest bajka pt.: „Zgrywisia, zaklęcie i zabawa w śpiewanego”, autorki Marii Maruszczyk- psycholożki i bajkoterapeutki.
Dostępna tutaj: https://www.youtube.com
BIBLIOTERAPIA W DOBIE WIRUSA
Część 2
Polecam uczniom klas I –III filmik edukacyjny, wyjaśniający pojęcia związane z wirusem oraz wiersz Artura Barcisia.
https://www.youtube.com
https://www.youtube.com
23.11.2020-27.11.2020
Uczeń sam w domu - cz.1
Czas spędzony w domu jest świetną okazją do nadrobienia pewnych zaległości. Nareszcie można posłuchać płyt, które zostały kiedyś kupione i odłożone na półkę. To samo jeśli chodzi o książki, którym nie została poświęcona odpowiednia ilość uwagi. To też czas na nadrobienie seriali, e-booków oraz podcastów, a tych w ostatnim czasie pojawiło się naprawdę wiele. Dzięki nim można posłuchać ciekawych opowieści i poznać wyjątkowych ludzi.
***
Uczeń sam w domu - cz.2
Spektakle i koncerty
**
Uczeń sam w domu - cz.3
Muzea online (m. in. ze źródła: klik)
30.11.2020-04.12.2020
Uczeń sam w domu - cz.4
Warto poczytać - polecany blogi i portale pełne wiedzy dla młodzieży i ich rodziców
***
Uczeń sam w domu - cz.5
Polecane kanały na Youtube
Popularnonaukowe
***
Uczeń sam w domu - cz.6
W języku angielskim
***